image

Vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Rozvoj obce > Audit Family Friendly Community

Audit Family Friendly Community logo-audit.png


Na základě domluvy s Jihomoravským krajem proběhl v Bukovince v roce 2023 audit Family-friendly Community (FFC). Pod tímto anglickým názvem se schovává osvědčený projekt původem z Rakouska, díky kterému se v obcích žije lépe napříč generacemi.

Připojili jsme se tak k více než 40 jihomoravským vesnicím, městům a městským částem, jež do projektu přilákala jak možnost lépe rozvíjet rodinnou politiku, tak i zvýhodnění auditovaných obcí ve vybraných dotačních programech Jihomoravského kraje. V našem okolí se certifikátem FFC pyšní například Březina, Vyškov či Pozořice.Co jsme si od auditu slibovali a jak probíhal?


Smyslem FFC je zmapovat existující prorodinná opatření v místě a na základě reálných potřeb občanů a možností obce pak formulovat další. V Pozořicích tak kupříkladu na základě auditu zřídili bankomat, ve Vyškově postavili skautskou klubovnu, v Březině vystavěli dětské hřiště a opravili chodníky.

Čím se tento projekt liší od ostatních, je především míra zapojení veřejnosti. Nechceme a nebudeme opatření formulovat od stolu. Budeme se na to, co v Bukovince chcete a potřebujete, ptát vás. V rámci projektu proběhlo dotazníkové šetření, zapojení dětí prostřednictvím kreslení a malování a dvě osobní setkání.

 

9.jpg

7.jpg

První setkání, nazvané Pro lepší život v Bukovince proběhlo 26. dubna 2023 od 17.30 na obecním úřaduNejprve nám poradkyně Mgr. Gabriela Vybíralová představila, co obec čeká v následujících měsících. Poté se účastníci a účastnice rozdělili na 3 skupiny podle životní fáze (mládež; rodiče nezletilých dětí; rodiče po období aktivního rodičovství a senioři) a společně diskutovali, co již v Bukovince funguje a co by si tu přáli. Podněty, které se sesbíraly na této schůzce, najdete tady.

Další fotografie z akce jsou k dispozici ve fotogalerii.
 

Následně jsme Vám na přelomu května a června 2023 do schránek roznesli dotazníky. Dotazník bylo možné do 15. června 2023 vyplňovat buď fyzicky, nebo elektronicky. Celkem se sesbíralo 52 vyplněných formulářů (byť ne vždy byly zodpovězeny všechny dotazy). Vyhodnocení dotazníku, vč. kompletních odpovědí, naleznete zde

Na druhém setkání 10. 10. 2023 byly prezentovány výstupy z první akce, dotazníků i výkresy dětí z Mateřské školy Bukovinka a Základní školy Bukovina (shrnující powerpointová prezentace zde).  Společně účastníci vybrali opatření s největší prioritou

Výsledky auditu Family-friendly v Bukovince-3.png

Tento plán navržených opatření byl následně předán zastupitelstvu. To rozhodlo na veřejném zasedání 25. října 2023, že obec zrealizuje všechna navržená opatření. V lednu 2024 navštívil Bukovinku hodnotitel auditu.

Dne 16. května 2024 udělil Jihomoravský kraj naší obci základní certifikát FFC. Slavnostní předání certifikátu by mělo proběhnout na podzim.

AFFC_certifikat_2024_Bukovinka_z.jpg 

Každý následující rok budeme nyní vykazovat Jihomoravskému kraji, jak opatření naplňujeme. Po třech letech, kdy už by měla být všechna splněna, bude k udržení certifikátu třeba audit opakovat.

V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obracet na místostarostku Aneta Majerčíkovou, pověřenou realizací auditu v Bukovince.